Boříme limity. Koncept dává nahlédnout na dopravu budoucnosti

Iveco uvádí svůj premiérový IVECO Z TRUCK, koncept nákladního vozu dálkové přepravy, který boří veškeré překážky na cestě za výsledným vozidlem s nulovým dopadem na životní prostředí pro naprosto udržitelný systém dopravy.

IVECO Z TRUCK přináší:

Díky optimalizované technologii zkapalněného zemního plynu a použití biometanu. Tento koncept je založen na nákladních vozech poháněných Bio LNG s přizpůsobivými nádržemi, vylepšenou aerodynamikou a systémem využití odpadního tepla, která v dálkové dopravě mohou dosáhnout dojezdu až 2 200 kmvirtuálně nulových emisí CO2.
Díky použití pokročilých jízdních technologií.Je tak definováno, jakým způsobem nové technologie a autonomní řízení změní roli řidiče, ze kterého se stane operátor logistiky.
Díky designu zaměřenému na řidiče: kabina je přizpůsobena pro různá použití (řízení, automatizované řízení, kancelářské práci, odpočinku). I HMI (palubní rozhraní člověk/stroj) je upraveno tak, aby poskytovalo potřebné informace – správné informace ve správném čase a na správném místě.
Iveco-Z-Truck

Předurčujeme cestu alternativní dopravy díky 29 patentům

IVECO Z TRUCK činí krok do budoucnosti tím, že předurčuje cestu, přes kterou alternativní energie, nové technologie a automatizované řízení změní život řidiče. Tento průkopnický přístup vyústil ve 29 patentů , kterými je tento koncept chráněn.

Pierre Lahutte, Prezident značky Iveco uvedl: „Čelíme revoluci spuštěné zájmem o životní prostředí, ekonomiku a bezpečnost týkající se vozidel. S naším zaměřením na hodnoty udržitelnosti, celkové náklady na vlastnictví, technologii a obchodní partnerství s našimi zákazníky, jsme v Ivecu soustavně pracovali na snížení vlivu na životní prostředí našich vozidel s alternativními palivy jako je bio LNG a do středu naší pozornosti při technologickém a designovém vývoji jsme dosadili řidiče a zákazníka. S IVECO Z TRUCK a jeho 29 patenty definujeme, kam by nás naše snaha mohla vést v budoucnu: k vozidlu s lidským rozměrem navrženým pro komfort a bezpečnost při práci, ale i pro aktivity ve volném čase řidiče, tedy vozidlu, které se kdykoli přizpůsobí jeho potřebám. Definujeme budoucnost dálkové dopravy, která je zcela udržitelná – a to díky vozidlu, které má nulový dopad na životní prostředí s nulovými emisemi a nulovým počtem nehod.”

IVECO Vision inspiroval nové Daily

V roce 2014 Iveco odhalilo na IAA svůj IVECO Vision, koncept furgonu, který představuje vozidlo jako obchodní platformu navrženou ke splnění každého aspektu v pracovním dni řidiče. Mnohé z nápadů představených v konceptu Vision se od té doby staly realitou v Nové Daily. IVECO Z TRUCK činí další krok do budoucna a přibližuje, jak by mohly nové technologie a automatizované řízení změnit role řidičů, jejich aktivity a jejich pracovní den při podnikání v dálkové dopravě.
IVECO vision

LNG nákladní vůz příští generace má až o 33 % nižší spotřebu paliva a výrazně snižuje emise CO2

Motory nové generace jdou cestou biometanu

IVECO Z TRUCK je vybaven motorem na LNG nové generace na biometan, který se získává z upraveného bioplynu. Toto palivo, které hraje klíčovou roli pro CNH Industrial v rozvoji udržitelné dopravy s důrazem na cíl nulových emisí, zajišťuje nízké emise CO2 a ultra nízké PM emise. Tento LNG plněný motor dosahuje 460 hp a 2,000 Nm točivého momentu a je vybaven 16stupňovou automatizovanou převodovkou s funkcí Powershift v horních převodových stupních.
 
Závazek Iveca týkající se inovace a soustavnému vývoji v oblasti LNG technologií je také podpořen společností PETRONAS Lubricants International, která se zapojila do vývoje IVECO Z TRUCK. Technologie LNG použitá ve spojení s PETRONAS Urania nízkoviskózními motorovými oleji dokonce přispívá k dosažení cíle nulových emisí, čímž nadále zlepšuje efektivitu paliva.
 
IVECO Z TRUCK je vybaven pneumatikami MICHELIN X® LINE™ ENERGY™, první řadou pneumatik, které bylo uděleno ocenění AAA za odpor rolování, čímž se v dálkové dopravě postará o úsporu až jednoho litru paliva na 100 km. Pneumatiky jsou vybaveny RFID štítky, které umožňují pneumatiku sledovat během celého životního cyklu a poskytovat tak informace o typu, velikosti, názvu modelu, opotřebení, výkonu a teplotě. Pokud je navíc použit systém monitorování tlaku v pneumatikách se senzory umístěnými na ráfku kola, je možné získávat i informace o tlaku.
 
IVECO Z TRUCK přináší nový koncept nádrže vyvinutý ve spolupráci se společností SAG. Je vyrobena z hliníku a izolovaná novým systémem nazvaným MLI (vícevrstvá izolace) představujícím reflexní fólii, která nádrž chrání před sáláním tepla. Disponuje technologií umožňující výrobu čtvercového tvaru, což napomáhá optimalizovat využití místa, kdy je možné umístit dvou nádrží využitých v rámci jednoho dotankování. Obě dvě nádrže mají společnou kapacitu 1200 litrů, zajistí tak dojezdovou vzdálenost 2 200 km – tedy o 60 % více, než současný Stralis NP a dokonce více, než naftová vozidla.
 
Palubní systém Rankine zpětného využití odpadního tepla využívá jako zdroj tepla pro zpětné získání energie výfukové plyny. Výsledkem je ještě vyšší hospodárnost paliva za jízdy.
 
Cíl pro dosažení nulové nehodovosti IVECO Z TRUCK je založen na aktivních a preventivních bezpečnostních systémech představujících nejefektivnější řešení pro silniční bezpečnost. Široká škála senzorů okolo vozidla umožňuje vývoj směrem k automatizovanému řízení s technologickou výhodou úplné bezpečnosti.

Takhle by mohla vypadat budoucnost

IVECO Z TRUCK navržený v designovém centru CNH Industrial Design ukazuje, jak by mohla vypadat budoucnost pro řidiče nákladních vozů. Jeho tvar je určen pokročilou aerodynamikou, zvýšenou bezpečností a cílem vytvořit nový prostor pro život v kabině.
 
Představuje, jak automatizované řízení změní roli řidiče, který bude trávit méně času řízením a více času kancelářskou činností. Koncept umožňuje řidiči přeskupit kabinu podle potřeby na základě jeho pracovního úkolu, zda si přeje řídit ve městě, na dálnici nebo zda je třeba spustit automatizované řízení na dálnicích, dále pak podle toho, zda se chce věnovat kancelářské činnosti, relaxaci nebo spánku přes noc.
 
Když je vozidlo zaparkované, řidič může interiér kabiny přeorganizovat tak, aby mohl využít celý životní prostor. Posuvná zeď na zadní straně zajede automaticky, čímž přidá 500 mm vnitřní délky a zvětší tak životní prostor To umožňuje využití veškerých funkcí a vymožeností, které řidič může potřebovat, jako je sklápěcí postel, sprcha, kuchyň, lednička, dřez a zábavní zeď.
 
HMI (rozhraní člověk/stroj) je navrženo tak, aby měl řidič plnou viditelnost a aby poskytovalo adaptivní informace: to znamená přesně tu správnou informaci, na správném místě a ve správný čas. Informace o funkcích nákladního vozu jsou dle potřeby promítány na chytré čelní sklo a mění se podle toho, co řidič zrovna potřebuje. Toto zahrnuje aktivní spojení s pneumatikami Michelin, které zajišťuje informace o tlaku, teplotě a použití – informace, které mohou zásadně ovlivnit bezpečnost řidiče.
 
Sedadlo, systém volantu, pedály a konzole s kontrolkami tvoří soběstačnou jednotku, která je samostatně zavěšena v kabině tak, aby umožnila tu nejplynulejší jízdu. Systém klimatizace poskytuje ideální podmínky v okolí sedadla řidiče a vytváří klimatickou bublinu, která obklopuje řídící platformu, takže si řidič užívá ideální teplotu bez toho, aby pociťoval vzdušné proudy.
 
IVECO Z TRUCK boří veškeré současné překážky díky zcela novému myšlení a nápadům ohledně efektivity energie a využití odpadního tepla, ergonomie, způsobu, jakým řidič reaguje a komunikuje – tedy nápadům chráněným 29 patenty.
Iveco_Z_Truck_aerodynamics_gno