Mobilní stanice na LNG otevírá svoje brány

Společnost AGROTEC zahájila na začátku jara 2019 zkušební provoz mobilní plnicí stanice LNG. Při této příležitosti se mohou zájemci seznámit i s revolučním nákladním automobilem IVECO Stralis NP a novinkami v týdnu od 25. března, resp. v úterý 26. března. Za zkratkou NP se totiž skrývá opravdová moderní a ekologická alternativa k tradičním palivům, která dominuje díky výrazně lepší ekonomice provozu. Dlouhé vzdálenosti k čerpací stanici LNG často velké množství řidičů a firem odrazovaly. To už je ale minulost. První plnící stanici na Moravě začala sloužit v AGROTECU v Hustopečích u Brna, hned vedle čerpací stanice AGROTEC Point. Ale pozor, nejedná se zatím o veřejné plnící místo. Stanice slouží v tomto období pro plnění testovacích vozidel společnosti.

Zprovoznění LNG stanice na Moravě

Nádrž na LNG znamená mnohem více kilometrů

A proč vůbec LNG? Hlavní rozdíle oproti CNG je v samotné formě skladování zemního plynu. V případě CNG je plyn stlačený pod tlakem více než 200 barů, zato LNG je plyn zkapalněný (liquified natural gas) a skladovaný ve vozidlech při -130 °C. Je zkapalňován na neuvěřitelných -162 °C ihned po vytěžení a jeho doprava pak musí probíhat ve speciálních izolovaných tancích. Předností takové formy skladování je, že LNG zaujímá až několikanásobně menší objem než plyn stlačený (CNG) a to znamená, že šoféři jsou chopni mít na vozidle zásobu plynu pro mnohem větší dojezd. Na podzim 2018 bylo v EU 167 plnicích stanic převážně v pobřežních západoevropských státech. Jen pro rok 2019 je v plánu vybudování 137 plnících míst po Evropě.
IVECO Stralis NP

Stralis NP vsází na výkon a dojezd. Splní i náročné normy ve městech

Důvodů, proč je Stralis NP revoluční je hned několik:

  • dojezdová vzdálenost
  • výkon
  • ekologické pobídky
  • otevřený vjezd do metropolí

Na jedno natankování projede napříč Evropou

S dojezdovou vzdáleností 1 500 km se Stralis NP vyrovnává vozidlům na tradiční pohon a posouvá tak dálkovou přepravu s LNG na úplně jinou úroveň. Bonusem je pak přístup do center měst, kde mohou být omezující zákony pro vjezd díky hlukovým a emisním normám nebo úlevy na poplatcích ve vybraných zemích. Německý federální parlament totiž již schválil zákon, který osvobozuje elektrická a plynová vozidla od ekologické části dálničních poplatků. Z pohledu čísel se jedná o úsporu 135 € za každých 1 000 km. Také polský prezident Andrzej Duda v roce 2018 podepsal zákon o nulové sazbě spotřební daně pro tento typ vozidel. Výhody na provozovatele čekají i v tuzemsku.Česká vláda předložila návrh na 50 % snížení dálničních poplatků pro elektrická a plynová vozidla s plánovanou platností od roku 2020 a stejně jako v případě Německa i s dvouletou platností.

IVECO Stralis NP nemá konkurenci

Z pohledu výkonu nemá Stralis NP na trhu v současné době konkurenta, protože přináší až o 17 % více síly a o 6 % vyšší točivý moment než vozy jiných značek. Zvládá totiž 460 koní a 2 000 Nm kroutícího momentu, což je podobné jako jeho naftová varianta. Jenže tak činí s rozdílem 43 % úspor, a to i díky tomu, že má jednoduchý systém zpracování spalin bez AdBlue, filtru částic nebo aktivní regenerace. Komfort, praktičnost a pohodlí je zásluhou dálkové kabiny Hi-Way, která byla použita u oceněného vozidla s titulem „mezinárodní nákladní vůz roku 2013“. Řidiči si tak mohou užívat tichého vnitřního prostředí, ergonomie řízení, ovládání vnitřního klimatu nebo propracovaného infotainmentu.

Vyzkoušejte Stralis NP a první plnicí stanici LNG na Moravě

Oficiální představení první plnicí stanice na LNG na Moravě spolu s automobilem IVECO Stralis NP se bude konat 26. března od 9.00 na adrese Brněnská 74, Hustopeče (za čerpací stanicí).

  • 9.00 - 9.20 snídaně
  • 9.20 - 9.40 představení modelu Stralis NP a pohonu LNG
  • 9.40 - 10.00 praktická ukázka plnění LNG
  • od 10 h testovací jízdy

Na testovací akci je nutná registrace do 20. března 2019.

 
Více informací zde